خانه / فوتبال / مهرعلیزاده: عدم توجه و بی‌دقتی فدراسیون ملی در انتخاب ورزشکاران باعث این نتایج شد

مهرعلیزاده: عدم توجه و بی‌دقتی فدراسیون ملی در انتخاب ورزشکاران باعث این نتایج شد

به گزارش خبرگزاری فارس، محسن مهرعلیزاده درباره ارزیابی‌اش از پنجمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا گفت: نتایجی که تیم ایران و دیگر کشورها کسب کردند نشانگر این است که فعالیت‌های ۱۱ ساله فدراسیون بین‌المللی در دنیا به نتیجه رسیده است و اینک ثمرات کار و برنامه‌ریزی این فدراسیون جهانی را به تماشا نشسته‌ایم.

وی در ارزیابی­‌اش از برگزاری «پنجمین دوره مسابقات زورخانه‌­ای و کشتی پهلوانی آسیا» به میزبانی تبریز گفت: از حیث تعداد تیم‌های شرکت کننده باید به این مسابقات نمره عالی داد و گفت استقبال کشورهای مختلف از این مسابقات بسیار خوب بود و ۱۹ کشور آسیایی در تبریز با یکدیگر به رقابت پرداختند.

مهرعلیزاده در مورد عملکرد ورزشکاران ایران در این مسابقات گفت: به هر حال ورزشکاران ما هم تلاششان را کردند، اما در برخی مواد از جمله کباده و کشتی پهلوانی تیم ملی ایران نتوانست نتایج خوبی را کسب کند. اگر بخواهیم خوشبینانه با نتایج تیم ملی ایران برخورد کنیم باید بگوییم که عدم توجه و بی دقتی فدراسیون ملی در خصوص انتخاب ورزشکاران باعث رقم خوردن این نتایج شد.

وی افزود: اما اگر بخواهیم نگاه کارشناسی و دقیق به این موضوع داشته باشیم باید بگوییم که ورزشکاران ایرانی در کشتی پهلوانی که باید همزمان بایکی از رشته­‌های ورزش­های زورخانه­‌ای، در کشتی پهلوانی هم تخصص داشته باشند متاسفانه اغلب نسبت به حریفانشان عقب بودند. ورزشکاران کشورمان تک بُعدی بودند به همین خاطر در کشتی پهلوانی خوب عمل نکردند.

مهرعلیزاده تاکید کرد: ورزش‌­های زورخانه ‌ای مقدمهه‌ای برای کشتی پهلوانی است. یعنی ورزشکاری که می خواهد در کشتی پهلوانی فعالیت کند، مسیرش گود زورخانه است و با ضرب مرشد مفاهیمی مثل نیکی و درستی و عشق به میهن و ایثار و فداکاری و گذشت را یاد می­‌گیرد و در عین حال جسم خودش را هم قوی می­‌کند و با فنون کشتی آشنا می­‌شود و نهایتاً کشتی­‌گیری می­‌شود متخلق به اخلاق پهلوانی، بدین ترتیب پهلوان یعنی کشتی­‌گیری با اخلاق و رفتار نیک انسان دوستانه که هم از بُعد حجم قوی است و هم از بُعد اخلاق و معنویات.

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی و موسس فدراسیون جهانی ورزش‌­های زورخانه ‌ای خاطرنشان کرد: در این مسابقات مشاهده شد که فدراسیون داخلی به مقولۀ تربیت ورزشکارانی که بتوانند همزمان در ورزش زورخانه ‌ای و کشتی پهلوانی رقابت کنند، نپرداخته­ است و ورزشکاران ایرانی که در مسابقات تبریز شرکت کردند اغلب فقط در حرکات زورخانه­‌ای آزموده بودند که بعضی از آنها حتی رکوردهای قبلی خود را هم شکستند، اما به هرحال این نوع آموزش ناقص است.

مهرعلیزاده در ادامه با اشاره به مسئولیتش در فدراسیون بین‌المللی خاطرنشان کرد: فدراسیون بین‌المللی با برنامه‌ریزی درست تلاش کرده وظیفه خودش را به نحو احسن انجام دهد و ورزش زورخانه‌ای را به جهان بشناساند. با توجه به اینکه ۱۸ تیم از آسیا می­‌آیند و در تلفیقی زیبا از ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی با تیم ملی ایران مسابقه می­‌دهند و در چند وزن از کشتی پهلوانی قهرمان می­‌شوند این نشان از موفقیت برنامه‌های فدراسیون جهانی در توسعه این ورزش در آسیاست و فکر می‌­کنم به اهدافی که مدنظرمان بوده­ است، دست یافته­‌ایم.

وی ادامه داد: بنده به عنوان یک ایرانی که مسئولیت فدراسیون جهانی را دارم از این حیث که چرا ایران با قدمت سه – چهار هزار ساله در این رشته نتوانست در کشتی پهلوانی در رقابت با کشورهایی که حداکثر هفت – هشت سال است که کارش را شروع کرده ­اند به موفقیت برسد، متاثر می­‌شوم. این برای بنده جدا از جایگاه جهانی‌ ام در این رشته به عنوان یک ایرانی، ناراحت کننده­ است، اما به عنوان مسئول جهانی خوشحالم چرا که توانسته‌ام کارم را به خوبی انجام دهم. ما در فدراسیون جهانی توانسته‌ ایم این مفهوم را به نحو مطلوبی عملیاتی کنیم که ورزش زورخانه­‌ای و کشتی پهلوانی با هم عجین هستند و این دو رشته را همسو و هماهنگ توسعه داده­‌ایم و این مطلب را در دنیا جا بیاندازیم که کشتی که از مسیر زورخانه توسعه پیدا نکند، کشتی پهلوانی نیست و ورزش­‌های زورخانه­‌ای بدون کشتی هم ناقص است.

رئیس فدراسیون جهانی ورزش زورخانه‌­ای با ارائه راه­ حلی برای بهترشدن شرایط این ورزش در داخل کشور گفت: فدراسیون داخلی باید هر دو رشته را همسو و با هم پیش ببرد. باید همان جایی که ورزش زورخانه­‌ای انجام می­‌شود، کشتی پهلوانی هم باشد و از رشد تک بُعدی ورزش­‌های زورخانه­‌ای بپرهیزد. فدراسیون داخلی نباید مایوس شود. سرمایه اصلی این رشته در ایران و در نزد ورزشکاران و پیشکسوتان ایرانی است و اصل اینجاست و باید کارشناسانه عملکرد خود را بازبینی کنند و از این مسابقات تجربه لازم را کسب کند و کار را به گونه‌ای پیش ببرد که در مسابقات آینده نتایج بهتری کسب کند. بنده و هیات رئیسه فدراسیون جهانی به ارزش و اصالت  این رشتۀ ایرانی احترام ویژه قائل هستیم و همین امر موتور محرکه کار ما در دنیاست و در این رابطه تلاش‌­های ورزشکاران ایرانی مشوق اصلی ماست.

انتهای پیام/ی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*