خانه / اخبار تازه / غیاثی: از ترس آبروریزی برخی داوران را از حضور در کلاس داوری منع کردند

غیاثی: از ترس آبروریزی برخی داوران را از حضور در کلاس داوری منع کردند

رئیس اسبق کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: از ترس آبروریزی از مردودی در تست آمادگی جسمانی برخی داوران را تلفنی از حضور در کلاس داوری فیفا منع کردند.

سیدرضا غیاثی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی نیوز ، در مورد اینکه او از کمیته داوران انتقاد کرده بود که در زمینه آموزش داوران اقدامی انجام نمی‌دهد اما اکنون شاهد آن هستیم که یک دوره کلاس بین‌المللی آموزشی برای داوران برگزار می‌شود، گفت: اینکه کلاس‌ از جمله کلاس‌هایی است که فیفا همه ساله به کشورهای عضو سهمیه برگزاری آن را می‌دهد و به کشورهای در حال توسعه در فوتبال امتیاز برگزاری کلاس می‌دهد و هزینه آن را هم پرداخت می‌کند. در زمان حسین عسگری هم این کلاس در ۴ سال برگزار شد ضمن اینکه قرار بود این کلاس داوری در ابتدای فصل در مرداد برگزار شود اما به دلیل آنکه رئیس دپارتمان از سمتش کناره‌گیری کرد این کلاس اکنون برگزار شده است.

وی ادامه داد: به عقیده من کلاس داوری که اکنون در حال برگزاری است در بدترین زمان ممکن انجام می‌شود زیرا در حال حاضر ۸ داور بین‌المللی ما درگیر مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هستند و امکان شرکت در این کلاس را ندارند. فغانی، سخندان، بنیادی‌فر و منصوری در ازبکستان هستند. ترکی، ابوالفضلی، علی‌نژاد و اکرمی در امارات به سر می‌برند.

غیاثی با انتقاد از تعداد شرکت‌کنندگان در این کلاس گفت: فیفا این کلاس را برای ۳۰ داور و کمک داور برگزار می‌کند. در حالی که آقایان در کمیته داوران هر چند نفر را که خواستند به این کلاس دعوت کردند. کار جالب‌تر آنها این است که آقایان از جهانبازی، قهرمانی، کرمانشاهی، بخشی‌زاده و حاجی‌پور و چند داور دیگر به طور کتبی دعوت کرده بودند تا در این کلاس حاضر شوند اما وقتی متوجه شدند که در این کلاس قرار است تست آمادگی جسمانی هم گرفته شود، آقایان می‌ترسیدند این داوران نتوانند تست آمادگی جسمانی را با موفقیت پشت سر بگذارند و آبروریزی شود. به همین دلیل تلفنی با آنها تماس گرفتند و خواستند که در این کلاس شرکت نکنند.

وی با اشاره به مردودی حسن اکرمی در تست آمادگی جسمانی الیت آسیا گفت: یک شاهکار دیگر کمیته داوران این است که اکرمی داور خوب استان گلستان که ۳ ناظر قضاوت‌های او را برای الیت شدن تائید کرده بودند نتوانست تست آمادگی جسمانی درکلاس الیت مالزی را به خوبی پشت سر بگذراند و الیت نشد. در تست آمادگی جسمانی الیت، داوری که ۲۰ دور بدود عملکردش رضایتبخش است و داوری که ۲۴ دور بدود عملکرد مطلوب دارد که اکرمی نتوانست عملکرد مطلوبی پیدا کند. جالب است که او حتی نمی‌دانست که قرار است از او تست آمادگی جسمانی یویو گرفته شود و از گرفتن این تست ابراز بی‌اطلاعی کرده بود.

رئیس اسبق کمیته داوران تصریح کرد: مسئولان AFC اعلام کرده‌ بودند ما در بخشنامه‌ای که به کمیته و دپارتمان داوری فدراسیون‌ها ارسال کرده بودیم از آنها خواسته بودیم که یکی از واجدین شرایط و مسئولان عالیرتبه دپارتمان خود را برای یک کلاس اعزام کنند که در آن جلسه از دپارتمان داوری ایران یک کارمند ساده شرکت می‌کند و این مطلب مهم که قرار است از داوران تست یویو هم گرفته شود را به اطلاع اعضا نمی‌رساند. در حالی که در آن نشست یک هاردیسک داده بودند که این کارمند ساده آن را به اطلاع هیچ کسی نمی‌رساند و به این ترتیب اکرمی از گرفتن تست یویو بی‌خبر می‌ماند.

وی در مورد اینکه اصفهانیان در برنامه ۹۰ چند حرف زده که با واقعیت همخوانی ندارد،‌گفت: او گفت که غیاثی خودش به عنوان ناظر در مسابقات در زمان ریاستش حاضر می‌شده در حالی که من هرگز چنین کاری انجام ندادم و زمانی که رئیس کمیته داوران بودم هیچ وقت خودم را به عنوان ناظر به مسابقات نمی‌فرستادم. در هیچ کدام از دربی‌ها هم شرکت نکردم فقط در یک دربی به دستور صفایی‌فراهانی حاضر شدم که آن دربی ۱۸محروم داشت و من همه را در گزارشم نوشته بودم. درست که من در زمان ریاستم در همه مسابقات در تهران حاضر می‌شدم اما هیچ گاه برای این کار ابلاغی نمی‌گرفتم و حق الزحمه‌ای هم از فدراسیون دریافت نمی‌کردم.

غیاثی افزود: اصفهانیان مدعی شد که تست ویژه خانم‌ها را از داوران مرد نگرفته است و فقط ۵ ثانیه زمان استراحت بیشتری به آنها داده در حالی که خود فیفا ۵ ثانیه هم از استراحت داوران کاسته است. این نحوه تست‌گیری باعث می‌شود که داوران از نظر آمادگی جسمانی در شرایط ایده‌آلی قرار نداشته باشند و از صحنه‌ها دور بمانند و ضریب اشتباهاشان افزایش پیدا کند.

ورزشی نیوز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*