خانه / اخبار تازه / تقیان: برای حفظ جایگاهشان هر کاری می‌کنند/ باقری با وزنه‌بردار اوت شده نقره المپیک گرفت

تقیان: برای حفظ جایگاهشان هر کاری می‌کنند/ باقری با وزنه‌بردار اوت شده نقره المپیک گرفت

ملی‌پوش دسته ۷۷ کیلوگرم تیم ملی وزنه‌برداری در مسابقات جهانی گفت: متاسفانه عده‌ای برای حفظ جایگاهشان وزنه‌برداران را قربانی می‌کنند و حاضرند دست به هر کاری بزنند.

ورزشی نیوز : تقیان: برای حفظ جایگاهشان هر کاری می‌کنند/ باقری با وزنه‌بردار اوت شده نقره المپیک گرفت

رسول تقیان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره عدم دعوتش به مرحله جدید اردوی تیم ملی وزنه‌برداری گفت: نظر کمیته فنی بود که در این اردو حضور نداشته باشم. آنها در مصاحبه‌های خود اعلام کرده بودند وزنه‌بردارانی که در مسابقات جهانی کم کاری کرده‌اند باید تنبیه شوند. نمی‌دانم چه کم کاری کرده‌ایم، در حالی که تمام تلاشمان را انجام داده‌ایم. هیچ کدام از بچه‌ها نمی‌خواستند که اوت شوند یا مدال نگیرند، اما اتفاقی است که افتاده است.

وی ادامه داد: نباید وزنه‌برداران را مقصر این نتایج بدانند بلکه باید به دنبال حل کردن مسئله باشند نه اینکه صورت مسئله را پاک کنند. چرا در سال‌های قبل چنین نتایجی کسب نمی‌شد؟ چرا من در سال ۲۰۱۳ این طور نتیجه نگرفتم؟ با مطرح کردن چنین مسائلی سرمایه‌های وزنه‌برداری کشور را به راحتی زیر سوال می‌برند و می‌گویند برای تنبیه به اردوی تیم ملی دعوت نمی‌شوند. حالا ما تنبیه شدیم، ببینیم چه کسی می‌خواهد در المپیک برای‌ آقایان وزنه بزند؟ نفرات جدیدی که دعوت کرده‌اند چه گلی به سر آنها می‌زنند که ما را کنار گذاشتند؟

* سال‌ها برای چنین روزی روی من سرمایه‌گذاری شده است

دارنده مدال طلای دانشجویان جهان تصریح کرد: در این سال‌ها همواره در اردوی تیم ملی حضور داشتم و بعد از المپیک در هر سه مسابقه جهانی شرکت کردم و حالا زمان نتیجه گیری من در المپیک بود. سال‌ها برای چنین روزی روی من سرمایه‌گذاری شده است، اما حالا باید خارج از اردو باشیم.

تقیان با بیان اینکه رفتار کادر فنی در زمان کوروش باقری با ملی‌پوشان متفاوت بود، به فارس گفت: نواب نصیرشلال پیش از المپیک در مسابقات جهانی اوت کرد، اما در لندن مدال گرفت؛ اگر باقری هم می‌خواست چنین دیدگاهی داشته باشد یک مدال المپیک از دست رفته بود. او در اردو ایرادهای نواب را برطرف کرد و با همان وزنه‌برداری که اوت کرده بود نقره المپیک را گرفت نه اینکه ورزشکار را از اردو اخراج کند برای اینکه تنبیه شود. یا اینکه رضائیان در مسابقات آسیایی اوت کرد، اما سال بعد از آن در بازی‌های آسیایی نقره گرفت. کوروش باقری هم خیلی راحت می‌توانست او را اردو کنار بگذارد و تقصیرات را متوجه او کند، اما این کار را نکرد چون به کارش ایمان داشت.

* من باید بازخواست کنم که چرا اوت کرده‌ام

وی افزود: حالا با این کار مثلا ما تنبیه می‌شویم؟ ما بیشتر ضرر می‌کنیم یا تیم ملی که سال‌ها برای ما هزینه کرده است؟ باید این شجاعت را داشته باشند که اگر کارشان ایراد داشت آن را قبول کنند نه اینکه تقصیرات را گردن ورزشکار بیاندازند. بدون شک برنامه‌ریزی نادرست باعث کسب چنین نتایجی شده است. با وجود اینکه ۶ ماه در اردو حضور داشتیم، اما ما را بازخواست می‌کنند.

تقیان گفت: سال گذشته در حالی که شرایط حضور در مسابقات را نداشتم و می‌خواستم به خاطر مصدومیت کمرم تا المپیک استراحت کنم، اما توکلی تماس گرفت و گفت به اردو بیا و همه چیز درست می‌شود. من هم برای کمک به تیم ملی با هر زحمتی که بود و با وجود اینکه آماده نبودم، قبول کردم. از صفر به اردو رفتم و به هیچ عنوان حتی شرایط حداقلی را هم نداشتم. با این وجود به ۹۰ درصد رکوردهای قبلی‌ام رسیدم؛ هرچند آمادگی لازم را برای حضور در مسابقات نداشتم.

وی ادامه داد: بدن من در اردوی تیم ملی ساخته شده است و مدیریت وزنه‌بردار بر عهده کادر فنی است؛ من که نمی‌خواستم چنین اتفاقی بیفتد. کاری که در مسابقات گذشته انجام می‌دادم در این مسابقات هم انجام دادم. در مسابقات جهانی سال قبل، آسیایی، دانشجویان جهان و لهستان هم همین کار را انجام دادم؛ چرا آنجا خوب بودم و اینجا بد؟ چرا باید ۳ وزنه‌بردار اوتی داشته باشیم؟ من تا به حال در هیچ مسابقه‌ای حتی مسابقات استانی هم اوت نکرده بودم چه دلیلی دارد که اوت کنم. من باید مدعی باشم و مربیان را بازخواست کنم که چرا اوت کرده‌ام.

* عده‌ای برای حفظ جایگاهشان حاضرند دست به هر کاری بزنند

تقیان در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: از صحبت‌های یکی از اعضای کمیته فنی که گفته بود وزنه‌برداران باید تنبیه شوند واقعا متاسف شدم. این آقا چه چیزی از وزنه‌برداری می‌فهمد؟ آیا تا به حال دست به وزنه زده است و سنگینی وزنه را روی سینه‌اش احساس کرده است که این طور اظهارنظر می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما ایراد کار از کجا بوده است، گفت: متاسفانه در این شرایط تمام تقصیرها گردن ورزشکار افتاد و خیلی راحت به جای حل کردن مسئله صورت مسئله را پاک کردند. به جای اینکه با بررسی نقاط ضعف به دنبال پیدا کردن راه‌حل باشیم چهار وزنه‌برداری را که در سال‌های اخیر همواره مدال آور بوده‌اند را از اردو کنار گذاشتند. آیا مقصر این ناکامی ما بودیم؟ متاسفانه عده‌ای برای حفظ جایگاهشان وزنه‌برداران را قربانی می‌کنند و حاضرند دست به هر کاری بزنند.

* قربانی عملکرد ضعیف کادر فنی شدیم

دارنده مدال برنز قهرمانی آسیا تصریح کرد: این روش، روش خوبی نیست؛ در حالی که ما قربانی عملکرد ضعیف کادر فنی شدیم. من باید از آنها بازخواست کنم که چرا امسال چندین ماه وقت من را تلف کردند و نتیجه هم نگرفتند. ببینیم آیا با اخراج ما از اردو همه چیز درست می‌شود؟ اما مطمئن باشید نتیجه‌ای بهتر از جهانی در المپیک کسب نخواهد شد.

وی تصریح کرد: در مسابقات جهانی سال ۲۰۱۳ کوروش باقری پیش از مسابقات به ما گفت که اگر شما نتیجه نگیرید مسئولش من هستم و باید من را بازخواست کنید و دلیلش را بخواهید که چرا این اتفاق افتاده است. شما وظیفه دارید مانند ربات دستورات من را پیاده کنید و مسئول نتایج من هستم که بدن شما را ساخته‌ام تا روز مسابقه وزنه بزنید، اما متاسفانه حالا برعکس شده است و آقایان برای شانه خالی کردن از نتایج کسب شده با کنار گذاشتن ما از اردو به دنبال پنهان کردن خود هستند.

* مگر اردوی تیم ملی مدرسه است که تنبیه کنیم

تقیان گفت: امسال خودم را در مسابقات لیگ و قهرمانی کشور نشان می‌دهم تا آقایان متوجه شوند آماده به اردوی تیم ملی رفتن چه تفاوتی دارد با اینکه بدون آمادگی به اردو بروی و کنارت بگذارند. می‌خواهم ببینم آیا من قابلیت رفتن به المپیک را دارم یا نه؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا مشکلات مربوط به نحوه تمرینات و عملکرد کادر فنی بود گفت: با کسی تعارف ندارم و ترسی هم ندارم و واقعیت‌ها را می‌گویم. نتایج مشخص است و مردم بهترین قاضی هستند. متاسفانه بزرگان وزنه‌برداری سکوت کرده‌اند در حالی‌که صحبت‌هایی از سوی کمیته فنی مطرح می‌شود که به هیچ عنوان فنی نیست و دور از انتظار و تاسف آور است. مگر اردوی تیم ملی مدرسه است که بخواهیم وزنه‌برداران را تنبیه کنیم. مطمئن باشید نفراتی که کنار گذاشته شده‌اند با قدرت بار دیگر به تیم ملی باز خواهند گشت.

ورزشی نیوز

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*